حقیقت بهترین حدس ذهن ما است!

ماکس پلانک یکی از اسطوره های فیزیک کوانتوم و ذرات یک جمله‌ی معروفی داره که میگه: "وقتی نوع نگاهتون به مسائل رو عوض کنید، مسائلی که بهشون نگاه میکردید تغییر خواهند کرد"

این جمله با همین سادگی و بدیهی بودنش وقتی شنیدمش خیلی برام معنی داشت، یعنی وقتی ما یک موضوع رو از دیدگاه و میزان دانایی خودمون نگاه می‌کنیم به خودمون اطمینان میدیم که حق با ماست، چیزی که ما می‌بینیم درسته و حقیقت همینه، در صورتی که خیلی از دانشمندان و جامعه‎‌ی علمی همچین چیزی رو قبول ندارن، اونها میگن حقیقتی وجود نداره و حقیقت در واقع "بهترین حدس ذهن ما است"، یعنی هرکس از دیدگاه و زاویه‎ نگاه خودش یک مسئله رو می‌بینه و قضاوت میکنه.

راستش سوالی که برای خود من هم به وجود میاد این هست که اگر حقیقتِ واقعی این چیزی نیست که ما آدمها هرکدوم از دیدگاه خودمون می‌بینیمش، پس حقیقت «واقعی» چیه؟

خب این سوالی هست که تمام بشریت هزاران ساله که درگیرشه، از زمان رومیان و مصریان باستان تا به امروز دانشمندان و متفکران هر نسل تمام تلاششون همین بود که ذات حقیقی جهان و دنیا رو کشف کنن، سعی کنید تمام معیارها و دنیای ساختگی که خودمون با دستان خودمون ساختیم و معیار «خوب و کامل بودن» قرار دادیم (پول، لباسِ شیک، غذا و..) از زندگی حذف کنید، ببینید چی باقی میمونه؟ انسان چی هست؟ اگر خودمون رو بازیچه اختراعات خودمون نکنیم در پس اون نبودنِ بقیه موضوعات، خود ذات واقعی انسان چی میشه؟

ما داریم همه چیز رو از دیدگاه خودمون می‌بینیم و قضاوت می‎کنیم، اما هیچ‎کس نمی‎دونه «حقیقت» واقعی چی هست و حق با کی هست...

بزرگترین انگیزه‌‌ی من برای زندگی و انجام دادن هدف هام هم رسیدن به جواب همین سوالات هست.

/ 1 نظر / 29 بازدید