اولین ارتباط

اولین ارتباط... خب البته مطمئنم توقع هم نداشتید عاشقانه باشه، میخوام راجع به فضایی ها صحبت کنم اینکه چی پیش میاد وقتی برای اولین بار ما با اون ها ارتباط برقرار کنیم، منظورم هم ارتباط رادیویی یا صحبت از راه دور نیست، منظورم زمانی هست که یا ما یا اونها برای اولین بار به دیدار هم میریم، توی یک سفینه بالای سیاره یا هم با اجازه دادن به هم فرود میایم و در اولین لحظه پیاده شدن باهم برخورد می‌کنیم، دنیایی غریبه، چهره هایی غریبه و حس و حالی که تا به حال هیچ بشری اون رو تجربه نکرده، چیزی جدید تر از هر چیزی. چی پیش میاد لحظه‌ای که دست دراز می‌کنیم و برای اولین بار قصد ایجاد ارتباط اعتماد سازی رو داریم؟

اولین ارتباط یک موضوع جهانی هست، شاید فکر کنید موضوع جدی نباشه اما حتی همین الان تحقیقات گسترده توی بهترین دانشگاه های جهان داره انجام میشه که در این شرایط چه باید کرد، چون سرنوشت بشر به اون وابسته است، کافیه فناوری و تمدن اونها از ما قدیمی تر و پیشرفته‌تر باشه و در صورت یک اشتباه کل بشریت به نابودی کشیده بشه، نکته اینه که ما هیچ چیز راجع به اونها نمی‌دونیم، و همین هم هیجان‌انگیزه و هم ترسناک.

مهم ترین موضوع «ارتباط» برقرار کردن ما با اون‌ها هست، ما روی همین کره‌ی زمینِ خودمون، هرکدوم از موجوداتی که وجود دارن به نوعی باهم صحبت میکنند، ما آدم ها از طریق دهان و تولید امواج صوتی از طریق حنجره باهم ارتباط برقرار می‌کنیم، مگس ها به نوعی و مورچه ها به نوعی و تقریبا خیلی کم وجه مشترک بینِ ما موجودات وجود داره.


سوال اینه اونها که ممکنه از سیاره‌ای میلیون ها سال نوری دورتر یا حتی دورتر از اون و از کهکشانی دیگه باشن، اونها چطور ارتباط برقرار می‌کنن؟ آیا صحبت میکنن؟ آیا اصلا صوت تولید می‌کنن یا با روش های شیمیایی باهم ارتباط برقرار می‌کنند؟

آیا مثل فیلم Arrival از خودشون دایره‌هایی گازی شکل تولید میکنند که هزاران برابر از زبان ما آدم ها پیچیده تر و پیشرفته‌تره یا نه و به نوعی دیگه؟ واقعا عجیبه و دور از انتظار نیست، انقدر جهان بزرگه که هرچیزی دیدنش عجیب نیست، ما موجوداتی محدود هستیم، محدود به زمان و مکان، نمیتونیم دنیارو کامل درک کنیم، حتی بزرگیش رو هنوز نتونستیم درک کنیم، اگر اون موجودات از ابعادی بالاتر از ابعاد ما باشن و به دیدنمون اومده باشن، حتی با وجود حضورشون پیشِ ما، باز هم از درک کردنشون ناتوان خواهیم بود.

یک موضوع دیگه هم «احترام» هست، احترام گذاشتن برای اونها چگونه تعریف شده؟ هر حرکت ما در اون لحظه میتونه موجب ناراحتی یا پشیمون شدن اونها بشه، اگر مثل ما دو جنس باشند، کدام اولویت صحبت دارند، اصلا چه فرهنگی برای دنیای خودشون دارن و چطور بتونیم برخوردی نرم و درست داشته باشیم؟ چطور استاندارد برخورد کنیم که حرکات چهره، دست و... بد تلقی نشه؟ تمام این‌ها سوال هستند.

 

نظرتون رو بنویسید که از دیدگاه شما چه اتفاقی می‎افته؟ ما چکاری از دستمون برمیاد و چه احساسی خواهید داشت توی اون لحظه :)

/ 3 نظر / 47 بازدید
magicofme

به نظرم اگر قصد بر برقراری ارتباط باشه قطعا آنها هم به این موضوعات فکر میکنند و سعی بر رفع مشکلات دارند ... و جدا از این مسائل قطعا قبل از ارتباط دیداری درباره مشکلاتِ گفتگو و سطح پیچیدگی و پیشرفت دو طرف ، صحبت ها و نتیجه گیری هایی خواهد شد تا کمی از حس ترس و شوکه شدن قبل دیدار کاسته بشه که بتوان برخورد مناسبی داشت

geeky

بله، @magicofme اینی که شما میگین هم درسته اما فکر نمی‌کنم به این راحتی و آسونی پیش بره. اون مسئله درک کردن همدیگه سخت ترین قسمتش هست، شاید بدون آگاهی و خیلی ناگهانی پیش بیاد. شاید هم همینطور که شما میگین.

magicofme

درسته فکر کنم به خاطر همین جنبه ناگهانی پیش اومدنشه که داریم تمام جنبه های ممکن رو میسنجیم مثل ساخت همین فیلمی که اشاره کردید ؛ تصور اشکال مختلف از آنها ، روشهای گوناگون حرف زدن با آنها و از این دست مسائل